ارسال شده در۱۷ آبان ۱۳۹۴/تعداد بازدید :8027

مصاحبه ی خبرگزاری ایلنا با احد عظیم زاده

مصاحبه ی خبرگزاری ایلنا با احد عظیم زاده

 

بزرگ‌ترين صادركننده فرش ایران گفت: در حال حاضر فرش دستبافت ایران به غیر از کشور اسرائیل به تمام کشورهای جهان صادر می شود.

برنده تنديس الماس بزرگ‌ترين بيزينس‌من جهان و بزرگ‌ترين صادركننده فرش كشور در گفتگو با خبرنگار ایلنا, در خصوص چشم انداز صنعت فرش پس از حذف تحریم ها بیان داشت:

بازار فرش ایران در مجامع بین المللی با توجه به حذف تحریم ها چشم انداز خوبی دارد. احد عظیم‌زاده افزود:در حال حاضر فرش ایران به تمام نقاط دنیا به غیر از رژیم اشغالگر قدس صادر می شود‌و کشورهای مختلفی از آمریکا و اروپا خواهان فرش ایران هستند.

وی تاکید کرد: از تمامی خریداران دعوت کرده‌ایم که برای بازدید از فرش ایران به این کشور سفر کنند؛ براساس گفته‌های دکتر جهانگیری  معاون رئیس جمهور که در روز ملی صادرات اعلام کرد تجار باید از الان آماده صادرات باشند و منتظر ماه نهم سال نباشند که در این ماه تحریم‌ها به طور کامل برداشته می‌شود؛ به آقای جهانگیری قول داده‌ایم که 200 درصد صادرات فرش دستباف را در سال آینده افزایش دهیم و این کار شدنی است و باید منتظر رونق بازار فرش در کشور باشیم.

اولین تولیدکننده فرش گرد در ایران که از 21 سالگی شروع به تولید این محصول کرده است بیان داشت: تولید فرش دستبافت گرد را در کشور ترویج داده ام و با توجه به اینکه  قدمت فرش دستباف تبریز 3هزار سال است اقدام به بافت چهار فرش بالای صد متر در کارگاه‌های تبریز کرده ایم، دو فرش با سایز 20 در 20 یعنی 400 متری دو فرش دیگر نیز با سایز 30 در 20 یعنی 600 متر که در مجموع 2هزار متر فرش در حال بافته شدن است، این فرش ها برای جای خاصی بافته نمی شود و هدف از انجام این کار بافت کاری تک در عرصه فرش دستبافت ایران است.

وی افزود:این فرش‌ها به کمک 240 نفر درسه شیفت در حال بافته شدن است و بافت این قالی ها 10 سال زمان برده است و تا یک سال و نیم آینده تمام خواهد شد؛ برای اتمام این کار باید سقف کارگاه را برداریم و احتمال دارد که قبل از پایان کار این قالی‌ها پیش‌فروش شود.

عظیم زاده با تاکید بر اینکه اصل کار صادرات است؛ گفت: متاسفانه در کشور براساس تقاضای بازار عرضه صورت نمی‌گیرد، فرش‌های زیادی در کشور تولید می‌شود که به صورت سنتی بافته می‌شوند در صورتی که این فرش ها باید 20 درصد سنتی و 80 درصد براساس تقاضای بازار باشد.

وی افزود: کشور پاکستان 3 ماه مانده به اتمام فرش، محصول خود را پیش‌فروش می‌کند چون تقاضای بازار را عرضه می‌کند؛ بنابراین باید تقاضای بازارهای جهانی را بررسی کرده تا بازار مورد نظر را بیابیم.

عظیم زاده با اشاره به اینکه نباید سالی یک بار به صادرکنندگان خسته نباشید بگوییم، بیان داشت: ما تنها صادرکننده نمونه کشور نیستیم بلکه سرداران اقتصادی کشور هستیم، در کشور 50 صادرکننده نمونه وجود دارد ؛بنابراین این افراد سرداران اقتصادی به شمار می‌روند،اگر از تولید حمایت صددرصد نکنیم مشکل به وجود می‌آید اول باید به تولید بپردازیم تا صادرات رونق یابد.

بزرگ‌ترين صادركننده فرش ایران تاکید کرد: علاقه به اشتغال زایی و کارآفرینی دارم تا به کشور خدمت کنم و افتخار من این است که با پاسپورت ایرانی اقدام به تجارت می‌کنم. وی با اشاره به پروژه الماس که در متل قو در حال ساخت است گفت: هدف من از این پروژه ساخت مجتمعی بود که در کشور و منطقه منحصر به فرد باشد، این پروژه که 500 مغازه و300 آپارتمان و هتل 35 طبقه دارد 2200 نفر را مشغول به کار خواهد کرد و این یعنی عبادت نه اینکه در دبی، آلمان و ترکیه پروژه‌ای انجام شود که افتخاری هم برای ایران ندارد، این پروژه یادگار من برای کشور است. گله‌ای از دولتمردان ندارم اما می‌خواهم کسانی که سالم کار می‌کنند را حمایت کنند.

عظیم زاده تاکید کرد: هیات‌هایی از آمریکا به ایران آمده‌اند و جلساتی را با آنها برگزار کرده ایم، تولیدکنندگان و صادرکنندگانی که 2 تا 3 سال رکود را در بازار دیده‌اند منتظر بازار خوبی برای عرضه محصولات خود در مجامع بین‌المللی هستند، هیات‌هایی که به ایران می‌آیند به دنبال افراد معتبر برای شراکت هستند، تجاری که به ایران می‌آیند گلچین شده و با آنها قرارداد

بسته می‌شود و امیدواریم که تمام کسانی که شایسته فعالیت دارند در بازارهای بین‌المللی حضور یابند.